Jak prodloužit životnost nádobí - správná péče

DOPORUČENÍ PRO DELŠÍ ŽIVOTNOST NEREZOVÉHO NÁDOBÍ

Jsme rádi, že jste se rozhodli pro nerezové nádobí od nás. Pokud chcete, aby vám toto nádobí sloužilo k plné spokojenosti, přečtěte si prosím tyto jednoduché pokyny a při vaření a údržbě se jich držte. Nejčastější problémem jsou skvrnky od soli. Tento problém a popis jak problému předejít je vysvětlen v bodu číslo 9.

nerezové nádobí - lesk

1. Před prvním použitím veškerého nádobí je vhodné vše důkladně omýt vodou s čisticím prostředkem.

2. Při mytí myjte horkou vodou s čisticím prostředkem a poté důkladně osušte. Vaše nádobí z ušlechtilé oceli se tak bude stále krásně lesknout.

3. Nerezovému nádobí dělá nejlépe, když jej po použití ihned umyjete nebo do něj alespoň nalijete trochu vody s čisticím prostředkem. Tak Vám nic nezaschne a vy pak nebudete muset zaschlé zbytky jídla pracně odstraňovat.

4. V případě mimořádně silného znečištění nalijte do hrnce vodu, přidejte trochu saponátu a nechte chvilinku povařit. Tím se rozšíří jemné póry. Hrubou houbou nebo plastovým kartáčem pak zbylé usazeniny snadno odstraníte. Šetrně a bez velké námahy lze odstranit připáleniny, tuk, kámen nebo skvrny od vody. Při čištění se vyhněte použití kovových drátěnek.

5. Na leštěné vnější povrchy nepoužívejte abrazivní (pískové) čisticí prostředky. Nádobí by ztratilo svůj lesk.

6. Změny barvy, knimž dochází při přílišném zahřátí, lze snadno odstranit zředěným octem. K péči o nádobí rovněž doporučujeme šetrný prostředek na čištění povrchů z nerezové oceli, tyto prostředky jsou běžně dostupné v každé drogerii. Všechny ocelové, plastové a skleněné části nádobí samozřejmě můžete mýt v myčce.

7. Někdy můžete mít dojem, že vám „nerez rezaví“. Toto není možné, jedná se o tzv. „náplavovou rez, tedy zjiného zdroje - může se jednat o vodovodní potrubí ze železa, hrnce nebo poklice s železnými šrouby, nebo nože s rezavými čepelemi, které jsou umístěny v myčce společně s nerezovým nádobím případně i koše do myčky s lehce poškozenou vnější vrstvou. Stane-li se vám toto, zvažte, jak nádobí myjete. Mnohdy pomůže oplachovač do myčky či jen přidání octa nebo kyseliny citronové.

8. Nerez je ceněný pro svou odolnost, ale ani nerez nevydrží vše. Při vaření dbejte na to, aby v hrnci stále byla kapalina. Pokud už se stane, že se Vám kapalina vyvaří a hrnec se připálí tak, že je potažený černou vrstvou, doporučujeme použít speciální prostředek na čištění nerezu v kombinaci s drátěnou houbičkou. S trochou trpělivosti lze i následky tohoto nešetrného a nedoporučovaného zacházení odstranit.

9. Při vaření slané vody je nutno vodu osolit až ve chvíli, kdy se vaří a rychle ji rozmíchat, aby se sůl neusazovala. Nerezová ocel má totiž schopnost vytvářet jakousi ochrannou vrstvu při kontaktu s kyslíkem. Právě působení soli může tuto vrstvu poškodit a způsobit korozi. Výsledkem je malý otvor, který není na první pohled viditelný, nebo může způsobit menší odlupování povrchu. Zároveň se na dně hrnců mohou kvůli soli objevit duhové skvrnky. Proto je nutné solit až ve chvíli, kdy je voda ve varu. Nové hrnce jsou citlivější než ty, které se již používají, protože jejich ochranná vrstva se dosud nevytvořila.V nových hrncích také neskladujte potraviny – ze stejného důvodu.

10. Při vaření, zejména na plynu, dbejte na výběr vhodné plotýnky, plameny nebo jakýkoliv jiný zdroj tepla by měl být pouze pod hrncem, nikoli po jeho stranách. Vtomto případě nelze „ožehnutí“ hrnce nijak zabránit.

11. Pokud obsahuje nerezové nádobí plastové prvky, není vhodné do trouby a plast nesmí přijít do styku ani s otevřeným plamenem, na to není plast stavěný !

Obecné pokyny:

  1. Před prvním použitím odstraníme veškeré kryty a nálepky.
  2. Nádobí opláchneme vodou a čistícím prostředkem.
  3. Nádobí s antiadhezní úpravou ošetříme malým množstvím rostlinného oleje (opakujeme vždy, když nádobí začne ztrácet své nepřilnaé vlastnosti).
  4. Pánve a hrnce necháme po ukončení vaření vychladnout, neochlazujte je nárazově!
  5. Zaschlé zbytky potravin necháváme odmočit.
  6. K mytí používáme pouze čistící prostředky a pomůcky, které neodírají antiadhezní vrstvu.
  7. Prázdné nádobí nenecháváme na rozehřáté plotně.
  8. Mramorový povrch, nerezový povrch a povrch Greblon C3+ jsou odolné, ale žádný povrch nevydrží vše. Vyhýbáme se styku s kovovými předměty, např. vařečkami, lžícemi, noži, obracečkami nebo kovovými mixery a šlehači či dokonce krájení potravin přímo na pánvi.
  9. Odlupující se povrch má téměř vždy mechanickou příčinu!!!
  10. V běžných případech stačí nádobí umýt vodou s čisticím prostředkem. Pokud je u nádobí uvedena i možnost mytí v myčce, tak v zájmu co nejdelší životnosti je lepší se mytí v myčce vyhnout nebo jen mýt na ECO režim ve vrchní přihrádce myčky. Řada prostředků do myčky je totiž vůči povrchu nádobí agresivní a může zapříčinit vznik skvrn na povrchu nádobí. Dále se můžou fleky na hrncích tvořit pokud nasypete sůl do studené vody. Vlivem ohřívání se sůl usazuje na dně a tvoří skvrny. Je potřeba sůl sypat do vařící vody.
  11. Nádobí je vyrobeno složeno částečně z litého hliníku, a tak může za určitých okolností (vliv má složení vody v dané lokalitě, složení potravin na nádobí apod.) dojít k reakci s louhem (hydroxid sodný) obsaženým v některých čisticích prostředcích či leštidlech. Tato reakce je zdraví neškodná, ale projevuje se vytvořením černé vrstvy na spodní části dna nádobí. Lze snadno smýt, ovšem při styku s louhem se vytvoří znovu. Této reakci lze zabránit neutralizací louhu snížením ph (tj. zvýšením kyselosti) v myčce např. přidáním octa, citronové šťávy, kyseliny citronové a/nebo volbou čisticích prostředků fungujících více na enzymatické bázi - jedná se zejména o ekologické čisticí prostředky (Amway, AlmaWin, Ecover, 7th generation, čisticí prostředek z mýdlových ořechů). Dále pak je méně louhu v jednoduchých čističích (tj. nikoli 3v1 nebo 5v1), přičemž jako leštidlo můžete použít naprosto ekologický kuchyňský ocet.“Pokud tato situace nastane, nejprve vrstvu důkladně smyjte pomocí hadříku a vhodného saponátu a následně postupujte dle pokynů výše.

obrázek